SUBLiMASYON TRANSFER BASKI

Sublimasyon çok özel bir fenomendir. Doğada tüm maddeler üç değişik halde görülürler: Oda sıcaklığında katı, ısıtıldıklarında sıvı ve kaynatıldıklarında buhar olurlar. Bazı özel maddeler özelliklerinden dolayı ikinci evreyi atlayarak katı halden gaza dönüşürler. İşte tam da bu duruma sublimasyon denir (POLYESTER zeminlerde gerçekleşir).

Günümüzde bu fenomen çeşitli alanlarda bir transfer tekniği olarak kullanılmaktadır. En yaygın olanı tekstil sektörüdür.

Bir yazıcı marifetiyle kağıda basılan desenler pres veya kalender preslerle 200 – 210° C ısıda 40 – 45 saniyede kumaşlara transfer edilirler. Kumaşın bu transferi kabul etmesi için asgari % 70 oranında polyester elyaftan oluşması gerekir.

 

sublimasyon

 

Diğer taraftan sublimasyon tekniği seramik, cam, tahta, kayak ve kask gibi spor malzemelerinin dekorasyonunda da sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak bunun için tüm bu malzemelerin bir ön işlemden geçirilmesi ve polyester bir astarla kaplanmaları gerekir. Bu polyester astar tabanca veyahut serigrafi ile yapılabilir.

arai1

 

kayak

Son dönemde öncülüğünü yaptığımız üzere polyester olmayan pamuklu ve pamuklu karışımlarına da sublimasyon metoduyla transfer yapmak mümkün olmaktadır. Bunun için de ISOVEIL adı verilen çok özel dokuma bir tela kullanılır. Bu tela transfer edilecek desenle kumaş arasına koyulur ve bu şekilde transfer işlemi gerçekleştirilir.

Fiori_fondo chiaroFiori_fondo scuro3

 

isonik_logo_1000